Alla hjärtans dag

Detta år blir det ingen mysdag hemma hos familjen Lif. Jag har åkt på feber och hosta from hell. Morris har varit sjuk sen förra veckan men är i alla fall piggare idag. Trots feber har jag behövt jobba en hel del så just nu är jag mest vimmelkantig.

Men jag vill ändå har lite kärlekstema här på bloggen så jag tänkte avslöja en kommande resa med kärlekstema.

I år firar nämligen Roger och jag 10-årig bröllopsdag och firandet blev inte helt oväntat en resa. En resa som jag verkligen drömmer mig bort till så här i slaskig februari och i sjukstugan.

I påsk kommer Morris och Rufus få vara 8 dagar med mormor och morfar. Först på Nyckelön och sen här hemma då skolan börjar igen. Under tiden kommer Roger och jag åka till Maldiverna för att dyka. En riktigt drömkärleksresa!

För ett tag sedan skrev jag också ner min tankar kring vilket mitt 50e land skulle bli så nu har du svaret: Maldiverna!

Sen vill jag också skicka en kärlekshälsning till alla er läsare. Tack för att ni finns, läser och kommenterar!

IMG_2963
Ficka i alla fall god mellis denna dag. Hallon, kvarg, vaniljpulver och pistagenötter.

4 reaktioner till “Alla hjärtans dag

    1. Ja det känns bra att det blev ett drömland som Maldiverna. Verkligen konstig att du ser vissa bloggar galet. Har inte själv lyckat se min annat än ”rätt” när jag provar.

      Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.